Catch The Net értékelés: 0/10
Szeretnéd te is értékelni a filmet? Görgess le a lap aljára és oszd meg másokkal a véleményed!
Kiadás éve: 1982
IMDb: 7,8
Alkotók: Steven Spielberg, Melissa Mathison
Alkotók: Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote
Leírás: Véleménycikk: „E.T. – A földönkívüli” – A barátság határai: Spielberg mesterműve
Steven Spielberg 1982-es klasszikusa, az E.T. – A földönkívüli nem csupán a sci-fi és a családi filmek találkozásának csúcspontja, hanem egy olyan érzelmi utazás is, amely a barátság és az elfogadás témáit boncolgatja. A film bemutatja, hogy a szeretet, a törődés és az empátia képes legyőzni a legnagyobb különbségeket, legyenek azok kulturális, fajbeli vagy éppen a földönkívüli létformák közötti távolságok.
A történet és a karakterek
A történet középpontjában Elliott (Henry Thomas), egy fiatal fiú áll, aki egy űrlényre talál a kaliforniai erdőben. Az E.T. (több mint egy egyszerű karakter) a földönkívüli, akit a NASA emberei üldöznek, és aki kétségbeesetten próbál visszajutni otthonába. A kapcsolat, amely Elliott és E.T. között kialakul, mélyen emberi, és minden korosztály számára tanulságos.
Elliott családjában a szülők elváltak, és a gyerekek, köztük a kicsi Gertie (Drew Barrymore) és a nagyobb testvér, Michael (Robert MacNaughton), sajátos módon próbálnak megbirkózni a helyzettel. E.T. megérkezése felforgatja a család életét, és egyúttal segít Elliottak a gyász, az elhagyatottság és az identitáskeresés nehézségeivel való szembenézésben.
A barátság ereje
Elliott és E.T. közötti kapcsolat a film legszíve. Az a pillanat, amikor Elliott először találkozik a földönkívüli lénnyel, máris megteremti a film hangulatát: a felfedezés izgalma és a gyermekkor ártatlansága mindvégig jelen van. Az E.T. alakja, a gyermekek szemével nézve, szinte varázslatos. Bonyolult érzelmeket közvetít, hol félelmet, hol tiszteletet, hol pedig szeretetet.
Elliott és E.T. közötti telepatikus kapcsolat, amely lehetővé teszi számukra, hogy megosszanak egymással érzéseket és gondolatokat, különösen izgalmas és innovatív eleme a történetnek. A kapcsolat fejlődése során a fiú felnőtté válik, míg E.T. új barátot, szövetségest talál, ami lehetőséget ad neki a tanulásra és a fejlődésre.
A szimbolika és a vizuális nyelv
A film különlegessége a vizuális megvalósításában rejlik. Spielberg képes volt életre kelteni E.T.-t, úgy hogy a nézők szinte elfelejtsék, hogy egy földönkívüli lényről van szó. Az E.T. szimbolikája nem csupán a másféleség elfogadását jelenti, hanem az emberi kapcsolatok mélységeit is tükrözi. A jellegzetes, hosszú ujjai, a nagy, kifejező szemei, és a szívből jövő mosolya lehetővé teszi, hogy a nézők azonosuljanak vele, sőt, hogy a legtöbb esetben az érzelmeket E.T.-n keresztül éljék át.
Spielberg a film folyamán olyan technikai újításokat használt, mint a praktikus effektek és a valós idejű animációk, amelyek hozzájárultak a film vizuális varázsához. A híres jelenet, amikor Elliott és barátai a kerékpárjaikon repülnek az éjszakai égbolt alatt, örökre belevésődött a filmkészítés történetébe. A hangulatos zene John Williams-től, amely tökéletesen aláfestette a film érzelmi csúcspontjait, szintén hozzájárult ahhoz, hogy a film legendássá váljon.
Társadalmi és politikai kontextus
A film másik fontos aspektusa a társadalmi és politikai üzenetekben rejlik. Az 1980-as évek Amerikája különösen érzékeny időszak volt, amelyet a hidegháború és a politikai feszültségek határoztak meg. E.T. megérkezése, mint egy békés, ártatlan lény, szimbolizálja az idegennel való találkozás reményét. Az emberek, akik először félnek E.T.-től, végül megértik, hogy nem kell félniük attól, ami más, és hogy az elfogadás, a megértés és a szeretet képes legyőzni a félelmet.
A film szintén reflektál a gyermeki ártatlanságra és a felnőtté válás nehézségeire. Elliott karaktere felnőtté válásának folyamata, ahogy szembesül a valósággal és a világ bonyolultságával, egyfajta önismeretet is hordoz. Az a pillanat, amikor E.T.-től el kell búcsúznia, minden gyermek számára egy szimbolikus felnőtté válást jelent, hiszen megérti, hogy a barátok elmehetnek, de a szeretet és az emlékek örökre megmaradnak.
Összegzés
A E.T. – A földönkívüli nem csupán egy film; egy generáció élménye, amely képes megérinteni a szívünket, és amely számos kérdést vet fel a barátságról, az elhagyatottságról és az elfogadásról. Spielberg csodálatosan megalkotta azt a világot, ahol a gyermekek és a felnőttek egyaránt találkozhatnak a csodával, amely a szeretet és a barátság varázslatában rejlik.
A film hatásának titka abban rejlik, hogy képes több réteget is átadni, így minden néző a saját életével és tapasztalataival tudja azonosítani. Az E.T. és Elliott kapcsolata arra emlékeztet minket, hogy bár a világ tele van félelmekkel és előítéletekkel, mindig van lehetőség a megértésre és az elfogadásra.
Értékelés: 10/10
A E.T. – A földönkívüli ma is megállja a helyét, mint a filmművészet egyik legszebb darabja, amely nemcsak a tudományos-fantasztikus műfajban, hanem a filmművészet történetében is maradandó hatást gyakorolt. A barátság határai egyszerűen nem léteznek, ha képesek vagyunk látni a mögötte rejlő emberi értékeket.
Hogy tetszett ez a film?
Átlag értékelés: 0
Összes szavazat: 0